| Processor | Intel Core i7-10875H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 inches 4K UHD HDR1000 Mini LED Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2080 Super Max-Q 8GB GDDR6 Graphics | |
| OS | Windows 10 Pro 64-Bit | |
| RAM | 32GB DDR4 2666Mhz RAM | |
| Memory | 2TB PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 4 cell (82Whr) Li-Polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | MSI Creator 17 A10SGS-252 |
|---|---|
| Model | Creator 17 A10SGS-252 |
| Price | TK 369,150 |
| Brand | MSi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Display Type | 4K UHD HDR1000 Mini LED Display |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inches |
| Display Resolution | 2160 x 3840 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|---|
| Megapixel | Yes |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 15.59 x 10.21 x 0.8 (395.99 x 259.33 x 20.32 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 2.4 kg |
| Body Color | Space Gray with Silver Diamond cut |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-Bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-10875H Processor |
| Generations | 10th Gen |
| Ram | 32GB DDR4 2666Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 2TB PCIe NVMe SSD |
| Graphics Memory | 8GB GDDR6 |
| Battery Type | 4 cell Li-Polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 82Whr |
| Battery Backup | 6 hrs |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2 ax) |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
The performance of this laptop is very good.
Display: 17.3 Inch UHD Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 8 cell 99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch NVIDIA G-SYNC Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16 GB LP-DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium Ion (80 Whr) with Alienware Battery Defender technology Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →